Nga Anila Hoxha

Ndoqa gjykimin kundër një vajze të re, e cila për të shpëtuar një qytetar të demtuar nga një aksident rrugor, si dëshmitare në vendngjarje drejtoi makinen pa patentë dhe e çoi të plagosurin në spital. Aty e akuzuara priti policinë dhe tregoi se si e dha ndihmën e parë. Policia i kërkoi dokumentat dhe e arrestoi më pas për drejtim mjeti pa patentë. Për këtë akuzë prokuroria me sytë ulur kerkoi deklarimin fajtore të shtetases, megjithese pranoi gjestin human te saj.

Advertisements

Në fund të gjykimit e pyes gjyqtarin: I nderuar, si ky vendim a ke dhënë të tjerë verdikte fajesie që nuk do doje kurre ti kishe shpallur?

U pergjigj: Po. Tete vite më parë, më ka mbetur peng rasti i nje djali nga Tirana. E kishte arrestuar policia për vjedhje. Ma sollen të pandehur. Kur lexova dosjen, pashë që kishte vjedhur librin “ Gjuetari i Balonave” .

Advertisements

E pyeta: Pse e vodhe? Me tha: Nuk kisha para, kisha degjuar aq shumë për këtë libër sa doja ta lexoja doemos. E vodha, por me identifikuan nga kamerat.

Ishte 19 vjeç. Nuk dhashë burg për të, por e dënova!

Advertisements

Artikulli paraprakTërmeti i dytë më i fuqishëm në historinë e Turqisë! Zbardhen të dhënat e fundit, rritet frikshëm numri i viktimave
Artikulli tjetërShqiptarja tregon momentet e tmerrit në Turqi: Shkatërrimet nga tërmeti janë të mëdha, ndërtesa ku punoja…