Turqia është goditur nga një tërmet i fuqishëm që sipas shërbimit amerikan të gjeologjisë ka shkuar deri në 7.8 ballë.

Situata në rajonet e goditura është alarmante me disa ndërtesa që janë shembur ndërkohë ende nuk dihet se çfarë dëmi në njerëz mund të ketë shkaktuar.

Advertisements

Një video e rëndë është publikuar në mediat turke mëngjesin e sotëm.

Një qytetare, e cila ndodhej nën rrënoja në Hataj ka bërë një video me celularin e saj dhe ka kërkuar ndihmë.

Advertisements

Presidenti i Turqisë Recep Tayip Erdogan ka reaguar pas tërmetit të fuqishëm që ka tronditur disa qytete atje.

Erdogan ka shkruar se ekipet e shpëtimeve janë në vendin e ngjarjes dhe se po bëhet gjithçka për ta përballuar situatën.

Advertisements

“Shpresojmë që së bashku ta kalojmë këtë fatkeqësi sa më shpejt dhe me sa më pak dëme dhe të vazhdojmë punën tonë”, ka shkruar Erdogan.

Artikulli paraprakTemperatura disa gradë nën zero, si pritet të jenë kushtet atmosferike ditën e sotme
Artikulli tjetër“Lajme të mira në dashuri”, çfarë kanë parashikuar yjet për sot për secilën shenjë