ajonet Lindore, Juglindore, Mesdheut, Anadollit Qendror dhe Detit të Zi të Turqisë u tronditën nga një tërmet me magnitudë 7.4 ballë me qendër në lagjen Pazarc?k të Kahramanmara?. Ndërsa ata që u zgjuan nga tërmeti në gjumë u larguan në rrugë në panik dhe frikë, ndërtesat në shumë provinca u shkatërruan.

Ekipet shkuan në zonat e rrënojave dhe filluan një operacion kërkim-shpëtimi. Falë tyre 4 fëmijët u shpëtuan nga qytetarët brenda 3 orësh.

Advertisements

Gjatë shpëtimit, si viktimat e tërmetit, ashtu edhe qytetarët që i shpëtuan nuk i mbajtën dot lotët. Nga ana tjetër, një djalë tjetër 11-vjeçar u shpëtua nga rrënojat e ndërtesës së shkatërruar në Dijarbak?r.

Pas tërmetit që preku gjysmën e vendit, lajme për shkatërrim erdhën nga shumë krahina. Disa ndërtesa në provincat Kahramanmara?, Gaziantep, Diyarbak?r, Malatya, ?anl?urfa, Ad?yaman, Hatay, Adana dhe Osmaniye u shkatërruan.

Advertisements

Me të mbërritur në rrënojat e ndërtesave të shembura, ekipet nisën një operacion kërkim-shpëtimi. Të plagosurit, të cilët janë nxjerrë nga rrënojat e godinave, janë dërguar në spital.

Advertisements

Artikulli paraprakPendesë pas pendese/ Klosi drejt rrëfimit dhe hapjes së ‘Kutisë së Pandoras’: E kam tmerr burgun! I kërkohen emrat e pronarëve të “çantave” me mijëra euro
Artikulli tjetërTërmeti tragjik në Turqi me qindra të vdekur, flet i tronditur deputeti i njohur: Dy vëllezërit e mi, bashkëshortët e tyre, motra, kunati dhe fëmijët e tyre janë nën rrënoja