Sizmiologu Rrapo Ormeni tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” qytetet më të rrezikuara nga tërmetet në Shqipëri.

Në një kohë kur tërmetet në kufirin turko-sirian shkatërruan qytete dhe lanë pas mijëra viktima e të zhdukur me shifra që sa vijnë e rriten,

Advertisements

ai tha se bregdeti Adriatik, Vlora, Lushnja, Elbasani, Dibra dhe Leskoviku janë zonat më sizmike në vendin tonë.

“Harta sizmiologjike që kemi pasur ne, e vjetra, ka pasur zona me intensitete të ulëta dhe kur përcaktohet intensiteti nuk është punë vetëm inxhinierash,

Advertisements

është dhe punë politike. Mos kujtoni ju se inxhinieri është i lirë ta përcaktojë intensitetin aq sa i del nga llogaritjet,” – u shpreh Ormeni.

Sizmiologu shtoi se intensitetin ose riskun sizmik e propozojnë ata, por e miraton Kuvendi.

Advertisements

Artikulli paraprakEurot e Alda Klosit në tubat e aspiratorit, Rama: Mburrem që i kapin, sepse që vidhet në këtë vend…
Artikulli tjetërKa ende jetë nën rrënoja në Turqi, ekipet e shpëtimit nxjerrin të gjallë 12 vjeçarin 260 orë pas tërmetit