Të gjithë kemi përjetuar situata që i analizojmë shumë dhe i mendojmë vazhdimisht.

Problemi lind kur mendimet tona na pushtojnë dhe ne përfundojmë duke i konsumuar ato, duke rezultuar në një ndikim negativ në shëndetin tonë mendor.

Advertisements

Ndërsa shumica prej nesh priren të marrin një vendim përfundimtar relativisht shpejt dhe të vazhdojnë jetën tonë, ka nga ata që nuk do të ndalojnë së menduari për çdo vendim të tyre dhe pasojat e tij për një kohë të gjatë.

Kjo është ajo që ata e quajnë në anglisht “over-thinking” dhe përveç mendimeve të tepruara, përfshin edhe momentet kur ata “dënojnë veten” edhe për gabimet më të vogla që kanë bërë ose kanë frikë të bëjnë.

Advertisements

Lexoni më poshtë cilat janë pesë shenjat që mbi-analizojnë dhe mendojnë për gjithçka:

Binjakët

Advertisements

Është si një insekt i vogël që të vërshon mendjen dhe nuk të lë të qëndrosh në një vendim që ke marrë. Natyra e dyfishtë e shenjës suaj të zodiakut ju bën të përpunoni çdo mendim me tërbim. Ju mendoni se mendimet tuaja do t’ju çmendin, sepse edhe kur bëni një zgjedhje nuk ndaloni së pyeturi nëse ishte e duhura apo jo.

Gaforrja

Edhe kur çdo gjë shkon mirë në jetën tuaj, ju nuk ndaloni së menduari se çfarë mund të ndodhë dhe gjithçka mund të kthehet përmbys. Ju analizoni çdo detaj, jeni ngecur në të kaluarën (zakonisht në momentet tuaja të këqija) dhe frika dhe pasiguritë tuaja nuk ju lënë të shijoni momentin. Ndonjëherë ka “flash” të vogla gëzimi, por në përgjithësi, për shkak të frikës, krijoni një realitet të mjerueshëm përreth jush.

Bricjapi

Nevoja juaj për rregull dhe orar nuk ju lejon të veproni në mënyrë spontane dhe pa mendime të dyta. Ju dëshironi që gjithçka të jetë në rregull, kështu që keni një plan të dytë në mendje. Fakti që nuk ndani lehtësisht mendimet tuaja gjithashtu kontribuon negativisht dhe ju çon në mendime të tepërta, pasi nuk e kuptoni se ka të tjerë rreth jush me të njëjtat shqetësime.

Artikulli paraprakGjumi i pasdites ndihmon në mirëqenien e trurit, ja çfarë ndodh nëse flini 30 minuta
Artikulli tjetërMakina del nga rruga në Tiranë dhe përfundon në dyqanin e mishit