Një foshnjë është shpëtuar nga një ndërtesë e shkatërruar në Malatya.

Fatmirësisht fëmija u nxor pa asnjë dëmtim nga rrënojat.

Advertisements

Një tërmet tragjik goditi Turqinë mëngjesin e së hënës duke shkaktuar mbi 1900 viktima dhe mijëra të plagosur.

Epiqendra e tërmetit ishte rreth 26 kilometra nga qyteti Nurdagi dhe rreth 33 kilometra larg qytetit Gaziantep, tha Shërbimi Gjeologjik amerikan.

Advertisements

Bëhet me dije se ka pasur edhe tërmete pasuese, përfshirë edhe një me magnitudë 7.5 ballë të shkallës rihter.

Ekipet e emergjencave po punojnë për nxjerrjen e personave që ndodhen nën rrënoja dhe që mendohet të shkojnë në disa qindra.

Advertisements

Artikulli paraprakTërmeti i tmerrshëm në Turqi! Forcat e Armatosura të Shqipërisë dhe AKMC nisen urgjent për një mision solidariteti në ndihmë të operacioneve të kërkim-shpëtimit
Artikulli tjetërE FUNDIT/ Nuk ndalet tmerri në Turqi, një tjetër lëkundje e fuqishme godet vendin