Një tërmet me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter është shënuar pasditen e sotme në Greqi.

Epiqendra e tërmetit ndodhet 44 kilometra në veri të Heraklionit, Kretë ndërsa thellësia fokale ndodhet në 10 kilometra. Tërmeti është ndjerë në disa zona të Kretës.

Advertisements

Pak më herët, një tjetër tërmet i dobët, ka goditur zonën detare të Çanisë, 37.3 kilometra veri-veriperëndim, 2.9 Rihter, me thellësi fokale 10 kilometra.

Deri më tani nuk raportohet për të lënduar, apo për dëme materiale.

Advertisements

Artikulli paraprakAkullnaja “Fundi i botës”/ Shkencëtarët të alarmuar: Ka shumë shqetësim mbi ndikimin që mund të ketë në rritjen e nivelit të detit
Artikulli tjetërVazhdojnë ‘përplasjet’ mes Kiarës dhe Luizit në shtëpinë e BBVIP: Mos mu afro!