Pas tërmetit që goditi Turqinë dhe që preku 10 qytete në Kahramanmara?, ka shpërthyer tubacioni i gazit natyror në fshatin Topbo?az? të rrethit K?r?khan të Hatay.

Autoritetet njoftoi se rrjedha e gazit natyror prek provincat Gaziantep, Hatay dhe Kahramanmara? dhe rrethet Pazarc?k, Narl?, Besni, Gölba??, Nurda??, Islahiye, Reyhanl?, K?r?khan dhe Hassa është ndalur.

Advertisements

Kreu i fshatit Topbo?az? vuri në dukje se një shpërthim dhe zjarr pas tërmetit shpërtheu në dy pika të ndryshme, 200 metra nën fshat dhe 3 kilometra larg .

Në deklaratën e bërë nga autoritetet, thuhet se “Si pasojë e dëmtimit në linjën e transmetimit të gazit natyror Kahramanmara? – Gaziantep, gazi natyror rrjedh në provincat Gaziantep, Hatay dhe Kahramanmara? dhe në rrethet Pazarc?k, Narl?, Besni, Gölba??, Nurda??, Islahiye, Reyhanl?, K?r?khan dhe Hassa u ndaluan”

Advertisements

Videon e gjen SHIKO KETU

Artikulli paraprakGetoar Selimi bën rrëfimin përlotës: Kur lindi vajza mësova sëmundjen time
Artikulli tjetërMbi 600 të vdekur/ A ka shqiptarë të lënduar nga tërmeti i fuqishëm në Turqi? Vjen përgjigja e parë nga Ambasada në Ankara