Lëkundjet e tërmetit të fuqishëm që goditi Turqinë Jugore dhe Sirinë fqinje duke vrarë më shumë se 1 200 persona në të dy vendet, u ndjenë deri në Groenlandë, njoftoi të hënën Instituti Gjeologjik Danez (IGD).

”Tërmetet në Turqi janë regjistruar qartë edhe nga sizmografët në Danimarkë dhe Groenlandë”, tha sizmologu Tine Larsen.

Advertisements

Shumë vende kanë ofruar ndihmë ndërsa numri i të vdekurve rritet dhe shkalla e dëmit po bëhet më e qartë.

”Mëngjesin e sotëm na ka tronditur katastrofa më e madhe që nga tërmeti i vitit 1939 në Erzincan. Institucionet shtetërore me të gjitha shërbimet janë mobilizuar në rajonin e prekur nga tërmeti. Nga tërmeti kanë humbur jetën 912 persona ndërsa 5 385 janë plagosur”, deklaroi presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Advertisements

Artikulli paraprak‘Big Brother Vip’ merr vendimin drastik, nuk do ta besoni sa ka zbritur çmimi i madh që ishte 100 mijë euro
Artikulli tjetërE FUNDIT/ Alarm për bombë në Aeroportin e Prishtinës, “ngrihet në këmbë” Policia