Tërmeti 7.8 ballë që goditi sot Turqinë juglindore ishte i fortë sa energjia që do të lëshonin 32 bërthama të bombës atomike të lëshuar në Hiroshima.

Ose e thënë ndryshe, 1 mijë herë më shumë sesa tërmeti në Amatrice në vitin 2016, shkruan La Repubblica.

Advertisements

Normalisht në këtë zonë regjistrohen lëvizje të pllakave prej rreth 10 milimetrash në vit.

Por ajo që ka ndodhur me tërmetin e sotëm është e paimagjinueshme.

Advertisements

Goditja 7.8 ballë e ka çarë tokën në një vijë prej 150 kilometrash dhe e ka spostuar Anadollin me 3 metra, shkruan media italiane.

Artikulli paraprakPozicionimi i planeteve, çfarë e shkaktoi tërmetin e frikshëm në Turqi, flet studiuesi që e parashikoi me përpikmëri
Artikulli tjetërAcari “pushton” Shqipërinë/ Temperaturat deri në -12 gradë, çfarë na pret në ditët në vazhdim