4 anije të NATO-s kanë hyrë mëngjesin e sotëm në ujerat shqiptare për të kryer misione ushtarake. 2 prej anijeve janë me ekuipazh turk, 1 me ekuipazh italian dhe tjetra me ekuipazh holandez.

Anijet për 2 muaj kanë kryer misione në ujërat e detit Mesdhe si dhe në ujërat territoriale të vendit.

Advertisements

Atyre ju kërkua nga autoritet shqiptare që të ndërmarrin një operacion kërkim-çminimi në zonën e Porto Romanos.

Në përbërje të kësaj flote ka anije minakërkuese të pajisura me teknologji moderne ushtarake.

Advertisements

Meqë në Porto Romano po punohet me intensitet të lartë për ndërtime portesh dhe thellime kanalesh hyrëse, u kërkua kontrolli i këtyre ujërave për ekzistencën e minave ujore kryesisht të Luftës së Dytë Botërore.

Artikulli paraprak“Me tumor në mushkëri, në gradë të fundit”/ Zbulohet arsyeja e vërtetë pse Valbona u largua menjëherë nga “Big Brother Vip’. Bledi Mane tregon gjithçka
Artikulli tjetër“Në trotuar ecën një legjendë, arrestojeni”! Ronaldo thyen rregullat e qarkullimit rrugor, qytetarët shpërthejnë kundër tij(Video)