Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë se ende është në shërbim të përpjekjve për bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës, por në kushtet aktuale dy vendet duhet të bashkëpunojnë me njëra-tjetrën nëpërmjet marrëveshjeve. Në një intervistë për emisionin “Opinion”, kryeministri Kurti thekson se Shqipëri dhe Kosova kanë forcuar marrëdhëniet, duke përmendur disa nga marrëveshjet që janë nënshkruar mes dy vendeve.

Çfarë raportesh keni me Shqipërinë?

Advertisements

Albin Kurti: Besoj se thelbi është shumë i mirë, për shkakto mbledhjeve të fundit të qeverive tona kemi bërë 41 marrëveshje që është gati çereku që është i 171 marrëveshjeve qe ka bërë Shqipëria dhe Kosova. kemi patur mbledhjen e Kuvendeve.

Jemi bërë duke bërë hapa gjigand për zbatimin e këtyre marrëveshjeve. Kosova tash bën çdoganimin në Durrës dhe Porto Romano deri tek skaneri i cili është zvogëluar prej 100% në 10%.

Advertisements

Ju dhe Vetëvendosja e keni qenë flamurtar të bashkimit të Shqipërisë me Kovsoën, tani që jëni Kryeministër është bierrur ideali juaj.

Albin Kurti: Ky ideal është ideal i rilindësve tanë. Nuk besoj se është një ideal që e përzgjedhim ne, besoj se është një intencë historike që na ka përzgjedhur ne. Ne jemi në shërbim të tij, padyshim. Duhet të forcohet dhe të bashkëpunojnë sa më shumë që janë dy shtete, por jo dy kombe.

Advertisements

Artikulli paraprakDegradon debati në shtëpinë më të famshme në Shqipëri, i zuri vendin në tavolinë, Olta e acaruar me Diolën: E ke bërë…(VIDEO)
Artikulli tjetërNga ikja e të rinjve me gomone te droga, Luizi i revoltuar me situatën në Shqipëri: Ky vend ka shkuar aty nuk mban më! Ke njerëz që nuk kanë bukë të hanë dhe ke çdo ditë kulla që lulëzojnë