Policia dhe banorët në një qytet bregdetar japonez kanë mbetur të hutuar nga një top i madh hekuri që u gjet në një plazh lokal, ndërsa autoritetet kanë thënë se nuk e kanë idenë se çfarë është.

Sfera, me përmasa rreth 1.5 metra në diametër, u gjet në plazhin Enshu në qytetin Hamamatsu në bregun e Paqësorit të vendit, thanë mediat lokale.

Advertisements

Frika se mund të ishte një bombë u hodhën poshtë pasi ekspertët përdorën teknologjinë me rreze X për të ekzaminuar brendësinë e objektit dhe zbuluan se ai ishte i zbrazët.

Nuk ka as indikacione se ajo ishte e përfshirë në spiunazh nga Koreja e Veriut apo Kina.

Advertisements

Policia filloi të inspektojë topin, i cili ka ngjyrë portokalli-kafe me njolla të errëta ndryshku, pasi një grua vendase e vuri re atë në rërë vetëm disa metra larg bregut, ndërsa ishte jashtë për një shëtitje në fillim të kësaj jave, raportoi Asahi TV.

Oficerët rrethuan zonën dhe thirrën ekspertët e eksplozivëve të veshur me veshje mbrojtëse për të hetuar më tej, por raportet thonë se autoritetet ende nuk e dinë se çfarë është sfera ose nga erdhi.

Fotografitë i janë dërguar forcave japoneze të vetëmbrojtjes dhe rojes bregdetare për ekzaminim të mëtejshëm.

Një vendas që vrapon rregullisht në plazh tha se nuk e kuptonte pse topi ishte kthyer befas në qendër të vëmendjes. ”