Pas tërmetit të fuqishëm 7.8 ballësh në kufirin mes Sirisë dhe Turqisë, i vetmi gëzim është momenti kur nga rrënojat nxirren të gjallë, të vegjël e të rritur. Së fundmi një vajzë 5 vjeçare është shpëtuar nga rrënojat që lanë pas tërmetet.

Momenti është tejet prekës, pasi mes dhimbjes dhe shpresës ajo dëgjohet duke i thënë babait të saj kishte shumë ftohtë. Vogëlushja Ya?mur, mbijetoi dhe është nxjerrë nga rrënojat, teksa ka mbijetuar në temperatura që shënojnë deri në minus 4 gradë celsius.

Advertisements

“Duart e mia janë të bardha, kam shumë ftohtë babi”, i tha e vogla të atit.