Ish kryetari demokrat Lulzim Basha dënon ashpër goditjen sot të Sali Berishës duke akuzuar direkt qeverinë dhe kreun e saj se me katandisen që i ka bërë vendit ka nxitur të tilla akte dhune fizike.

“Dënoj ashpërsisht sulmin fizik ndaj z. Berisha. Kjo ngjarje duhet të hetohet dhe të zbardhet plotësisht.

Advertisements

Dhuna nuk mund të jetë kurrë zgjidhje. Ajo është vetëm tregues i një vendi pa zgjedhje të lira, pa drejtësi, pa demokraci funksionale dhe me korrupsion të pandëshkuar”, tha z.Basha në qëndrim publik në Twitter, raporton noa.al.

Berisha u godit me grusht në fytyrë nga një 31-vjeçar i identifikuar si Gert Shehu.

Advertisements

Incidenti u regjistrua pasi Berisha iu bashkua protestuesve dhe nisën marshimin drejt kryeministrisë, ku 31-vjeçari e goditi ish-kryeministrin me grusht, duke e lënë të mavijosur në fytyrë.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i protestuesve dhe badigardëve të kryedemokratit të cilët kanë ndërhyrë për të mbrojtur Berishën.

Advertisements

Protestuesit e tjerë kanë goditur më pas qytetarin që goditi Berishën, i cili është dërguar në Spitalin e Traumës, ndërsa paraprakisht dyshohet se vuan nga probleme të shëndetit mendor.

Pas incidentit, gjatë fjalës së tij, Berisha kërkoi lirimin e 31-vjeçarit, teksa hodhi akuza se pas ngjarjes fshihej kryeministri Edi Rama.

“Le t’i themi policisë liroje fatkeqin, liroje sepse ai është një mjeran që ka shitur veten dhe përpiqen sot ta lidhin me pista që çojnë nga Turqia apo ndonjë vend tjetër. Ka vetëm një autor, ky është Edi Rama, ka vetëm një arkitekt, ky është Edi Rama. Atë lirojeni dhe mos shpërndanin dokrra dhe përralla sepse autori i vërtetë është ulur në Samit”, tha Berisha.

Artikulli paraprakÇfarë po ndodh? Sulmoi Berishën me grushta, policia rrethon me urgjencë shtëpinë e agresorit, fqinjët rrëfejnë të vërtetën për 31-vjeçarin
Artikulli tjetër‘Kreva porosinë e një vllau mysliman’/ Sali Berisha zbulon çfarë tha i tha ai që e grushtoi dhe trondit me informacionin për 31-vjeçarin: I sëmuri mendor ka rinovuar patentën