Një burrë nga Filipinet, i cili kishte emigruar në Katar për të punuar në infrastrukturën për Kupën e Botës, vdiq në një aksident pune.Burri fatkeq, me origjinë nga Filipinet, po bënte disa punime riparimi në dritat e parkingut të hotelit të përdorur nga misioni i Arabisë Saudite si qendër stërvitore, por pësoi një rënie të keqe dhe plagosi për vdekje në kokë.

Kujtohet se një artikull i Guardian në shkurt 2021 thoshte se më shumë se 6500 punëtorë, shumica e tyre emigrantë, kishin humbur jetën në projektet e infrastrukturës, të cilat u mbajtën në Katar gjatë gjithë muajve të mëparshëm.

Advertisements

Masat e papërshtatshme të sigurisë, nevoja për dorëzim të shpejtë të projekteve dhe kushtet çnjerëzore të punës kanë rezultuar në mbajtjen e Kupës së Botës në Katar të lyer me gjakun e njerëzve që udhëtuan në vend për të mbështetur familjet e tyre në shtëpi.

Artikulli paraprak“Isha pranë tij kur u qëllua, ishte rrëqethëse”, Rudina Hajdari flet për sulmin ndaj Berishës: Mua më djeg më shumë se të tjerët, pasi…
Artikulli tjetër“Ishte i pambrojtur”/ Ish-truproja e Fatos Nanos zbulon ku gabuan njerëzit e Berishës