Hirra duhet të jetë pjesë e menysë së përditshme nëse intenzivisht merreni me sport, tentoni të humbni në peshë, jeni nën stres apo vuani nga ndonjë sëmundje.

në shtëpi bëni djathë, kefir apo kos dhe e hidhni lëngun që mbetet pas kullimit, mos e bëni më atë, sepse hirra është një ilaç i lashtë që e ka rekomanduar vetë Hipokrati.

Advertisements

Është menduar se norvegjezet e kanë lëkurën e mrekullueshme falë vetëm kësaj pije.

Për shkak të ngjashmërisë me qumështin e gjirit, mund të përdoret si zëvendësim për qumështin në ushqimin e foshnjave.

Advertisements

Hirra në formën origjinale është një lëng që përmban më pak se 1 për qind proteina dhe mbi 93 për qind ujë.

Përbërësit e saj kryesorë janë kaliumi, natriumi, magnezi, fosfori, hekuri, zinku, bakri, kobalti, mangani, molibdeni, vitaminat, enzimet e vlefshme de aminoacidet.

Advertisements

Njëqind gram hirrë përmbanë vetëm 26 kalori, për këtë është veçanërisht e përshtatshme për humbje peshe.

Artikulli paraprakSali Berisha ngre alarmin: Do lahen paratë e pista, goditje e fortë për biznesin e ndershëm!
Artikulli tjetërPuthje pasionante në mes të emisionit, Matues Frroku konfirmon lidhjen me vajzën e njohur të ekranit (VIDEO)