Një emigrant shqiptar vrapoi në shtëpinë e një gruaje dhe kërkoi të përdorte telefonin e saj pasi kaloi Kanalin dhe zbarkoi në Dover me një varkë të vogël.

“Daily Mail” raporton se Sue Doyle-t, 59 vjeçe, e cila jeton në Aycliffe, një fshat afër Doverit, iu kërkua transport për në Londër ose Mançester pasi djali i trokiti në derë ditën e diel. Incidenti ndodhi pasi rreth 80 emigrantë në dy gomone zbritën në një plazh të Doverit atë mëngjes, duke arritur në brigjet britanike pa u kapur nga autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar.

Advertisements

Varkat e dobëta u braktisën në vijën bregdetare së bashku me xhaketa shpëtimi të hedhura të shpërndara nëpër breg.

Forcat Kufitare dhe Policia e Kentit arrestuan rreth 50 emigrantë pasi i gjurmuan, por rreth 30 janë raportuar të zhdukur, raportoi “The Times”.

Advertisements

Zonja Doyle kishte hapur derën e pasme për të lënë qenin e saj të dilte kur adoleshentja, që mendohet se ishte rreth 16 vjeç, vrapoi në shtëpinë e saj, raportoi “The Telegraph”.

Ajo tha se adoleshenti, që mendohej se ishte nga Shqipëria, i kërkoi që ta çonte në Mançester dhe kur ajo refuzoi, i kërkoi të përdorte telefonin e saj.

Pasi u lajmërua për praninë e adoleshentit, fqinja Louise Monger, 37 vjeç, vrapoi në shtëpinë e zonjës Doyle dhe ‘e kapi atë për qafe’ kur e gjeti në një dhomë gjumi, tha ajo për “The Telegraph”.

Ajo tha se u përpoq të kapte adoleshentin, të cilin ajo e përshkroi si ‘duke u frikësuar’, përpara se ai të ndalohej nga policia në pronë.

Zonja Monger detajoi incidentin në Forumin e Komunitetit Aycliffe, një faqe rezidente e mediave sociale.

“Një djalë i ri nga një varkë ka hyrë në një shtëpi të banorëve këtë mëngjes dhe i ka kërkuar telefonat e saj dhe kërkonte transportin për në Mançester ose Londër, ai u ndalua nga policia, ju lutem të qëndroni vigjilentë dhe mbani dyert dhe dritaret të mbyllura qëndroni të sigurt”, shkroi zonja Monger në Forumin e Komunitetit Aycliffe, raportoi “The Times”.

Natalie Elphicke, deputete konservatore për Dover, tha se incidenti ishte ‘shumë shqetësues’ dhe e ngriti atë me Sekretarin e Brendshëm Grant Shapps.

“Shumë e shqetësuar që më shumë ardhje të paligjshme zbarkuan në plazhet e Doverit sot dhe nuk u kapën në det”, postoi ajo në “Twitter” të dielën.

Policia e Kentit konfirmoi se një emigrant kishte kërkuar të përdorte telefonin në një pronë dhe se ai u ndalua nga policia.

Forca shtoi se ai nuk kishte kryer asnjë shkelje dhe u transferua te zyrtarët e imigracionit, raportoi “The Times”.

Ministria e Mbrojtjes (MM) konfirmoi se kishte një ‘ulje të pakontrolluar’ të dielën, e cila mendohet të ketë përfshirë dy varkat e vogla të braktisura. Përveç kësaj, 528 emigrantë me 10 gomone të tjera u shoqëruan në Britani nga Forcat Kufitare dhe anijet RNLI të dielën.

Autoritetet franceze shpëtuan gjithashtu 62 persona të ngjeshur në një gomone jashtë bregut të Calais, pasi u vunë në vështirësi ndërsa u përpoqën të shkonin në bregun e Kentit në orët e para të së dielës.

Anija mbështetëse e Marinës Franceze Rhône u dërgua për të kapur grupin e bllokuar. Anija i solli në portin në Calais ku u morën nën kujdesin e mjekëve për t’u kontrolluar. Të ardhurit e fundit janë të parët që bëjnë udhëtimin e rrezikshëm në pothuajse një javë pasi moti i lagësht dhe kushtet e paqëndrueshme në det vendosën një pauzë të përkohshme në kalimet e Kanalit.