Operacionet në Aeroportin Ndërkombëtar Mactan-Cebu (MCIA) mbeten të pezulluara që nga e hëna, pasi fluturimi i Korean Air KE631 kapërceu pistën me sa duket për shkak të motit të keq. Autoritetet e aeroportit konfirmuan se një avion Airbus 330 në pronësi dhe operim të Korean Air kapërceu pistën në orën 23:11 të dielën.

Fatmirësisht askush nuk u lëndua. Të gjithë 162 pasagjerët dhe 11 anëtarët e ekuipazhit në bordin e avionit u shpëtuan dhe tani janë të sigurt nga dëmtimi, tha GMR-Megawide Cebu Airport Corporation (GMCAC) në një deklaratë për shtyp të lëshuar të hënën. Si rezultat, ata vendosën të pezullojnë të gjitha operacionet në aeroport. Kjo nënkuptonte se të gjitha fluturimet brenda dhe jashtë portës së dytë më të ngarkuar të vendit duhej të anuloheshin deri në njoftimin e mëtejshëm, duke lënë të bllokuar qindra pasagjerë.

Advertisements

“Incidenti ka bërë të nevojshme mbylljen e përkohshme të pistës së MCIA-së për të mundësuar largimin e sigurt të avionit. Për momentin, të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe të brendshme për dhe nga MCIA janë anuluar deri në njoftimin e mëtejshëm, “tha GMCAC, konsorciumi privat që bashkëadministron aeroportin Mactan.

GMCAC gjithashtu konfirmoi se përpjekja për ulje e KE631 ndodhi gjatë shirave të dendur. Byroja shtetërore e motit lëshoi ????një këshillë për stuhi në orën 21:39. të dielën, në të cilën shira të moderuar deri të dendur me rrufe dhe erëra të forta për shkak të stuhive u përjetuan në qytetin Mandaue dhe zonat fqinje si qyteti Lapu-Lapu, ku ndodhet aeroporti.

Advertisements

Presidenti Korean Air Keehon Woo u kërkoi gjithashtu falje pasagjerëve, ekuipazhit dhe të afërmve të tyre në lidhje me incidentin.

“Ne gjithmonë i japim përparësi sigurisë në të gjitha operacionet tona dhe me të vërtetë na vjen keq për stresin dhe shqetësimin që u sollën pasagjerëve tanë,” shkroi Woo në një deklaratë.