Një mbështetës i grupimit islamik terrorist ISIS, i cili planifikoi të bombardonte ndeshjen e futbollit Barcelona-Madrid me një dron të mbushur me eksploziv, është dënuar sot me tre vjet burg nga një gjykatë spanjolle.

Mohammed Yassi Amrani, një ish-punonjës bari, u bë anëtar i ISIS-it gjatë një ‘procesi të shpejtë’ radikalizimi në vitin 2020, sipas aktakuzës së tij.

Advertisements

Amrani u udhëzua nga një rekrutues i ISIS-it të fluturonte një dron të mbushur me eksplozivë mbi stadiumin Camp Nou të Barcelonës, i cili mund të strehojë 99,354 tifozë, gjatë një ndeshjeje midis Barcelonës dhe Real Madridit dhe më pas ta hidhte në erë.

Amrani u kontaktua fillimisht nga rekrutuesi i ISIS në Telegram pasi ai kishte postuar në Facebook në mars 2020 duke bërë thirrje për ‘xhihad’. Kontakti i ISIS-it urdhëroi Amranin të kryente sulmin terrorist për të ‘pastruar jetën e tij dhe për të siguruar një vend në parajsë’ dhe për të kompensuar pirjen e alkoolit në të kaluarën dhe për t’iu shmangur fesë.

Advertisements

Mister mbetet edne se në cilën ndeshje ishte planifikuar të kryhej ky sulm. Ndeshjet mes dy skuadrave të fuqishme të Spanjës – të quajtura ‘El Clasico’ – janë ndër ndeshjet më të ndjekura në botë dhe rreth 100,000 tifozë zakonisht mbushin stadiumin.