Ushqimet e qumështit si djathi, akullorja dhe kosi mund të shqetësojnë stomakun pas helmimit nga ushqimi. Kështu, njerëzit mund të dëshirojnë t’i shmangin ato në favor të pijeve hidratuese dhe ushqimeve më pak irrituese.

E thënë thjesht, si e dini nëse kosi është prishur?

Advertisements

Fillimisht i merrni erë

Kosi i prishur zakonisht ka një erë të rëndë që është shumë e këndshme. Do të ketë erë të keqe, si qumësht i prishur. Disa orë më pas, nëse kosi sapo ka filluar të prishet, por është ende i ngrënshëm, aroma nuk do të jetë aq e fortë.

Advertisements

Çfarë mund të bëni me kosin e prishur?

A është i sigurt kosi i prishur? 6 mënyra argëtuese për të përdorur kosin e skaduar:

Advertisements

Vendoseni në një kafe të shijshme.

Bëni krem ??pana.

Bëni disa makarona.

Përhapeni atë në bukë.

Hidheni në një sallatë.

Marinoni mishin në kos.

Artikulli paraprakSonte Eurovisioni, ja nga cilat shtete mund të votohet për Shqipërinë
Artikulli tjetërE preferuar edhe nga shqiptarët, kjo është ëmbëlsira më e vjetër në botë