Situata mbetet e tensionuar mes Rusisë dhe Lituanisë, pasi kjo e fundit shprehu dëshirën për tu anëtarësuar në NATO.

Advertisements

Bëhet me dije se Rusia ka kryer stërvitje ushtarake në enklavën e saj Kaliningrad, e cila ndodhet midis Polonisë dhe Lituanisë, sipas Skynews.

Sipas shërbimit për shtyp të flotës ruse të Detit Baltik, avionët luftarakë rusë Su-27 morën pjesë në stërvitje që simuluan një sulm ajror në Kaliningrad.

Advertisements

Kjo vjen disa ditë pasi Suedia dhe Finlanda shprehën dëshirën e tyre për t’u bashkuar me NATO-n. Më shumë se 10 avionë luftarakë Su-27 morën pjesë në stërvitje, të cilat “shkatërruan” avionët e simuluar të armikut, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Advertisements

Artikulli paraprakNASA i lë të gjithë “gojëhapur”, nxjerr pamjet e derës së zbuluar ne Mars (FOTO)
Artikulli tjetërÇ’po ndodh? Bilanc lufte në Shqipëri, 56 viktima në katër muaj