Pse autoritetet kanë hequr dorë nga pjesëmarrja në festival dhe nuk kanë ndërmend t’i rikthehen atij?

Konkursi i Eurovizionit është i hapur për përfaqësuesit e shteteve anëtare të Këshillit të Evropës dhe ata në Zonën Evropiane.

Advertisements

Prandaj, pjesëmarrja në Eurovizion nuk varet nga pozicioni i një vendi të caktuar.

Sipas mediave të huaja, përfaqësuesit e Turqisë kanë performuar 34 herë në Eurovizion, 33 prej të cilave kanë hyrë në finale.

Advertisements

Por le të fillojmë nga e para.

Anatolia iu bashkua konkursit gjatë finales jubilare, të 20-të në 1975, të organizuar në Stokholm. Semiha Janki performoi në skenën suedeze me këngën “Seninle bir dakika”, e cila zuri vendin e fundit, të 19-të.

Advertisements

Që nga momenti i anëtarësimit, TV publik TRT organizon kualifikimet kombëtare, Turqia ka hequr dorë nga pjesëmarrja në Eurovizion për dy vitet e ardhshme. Sipas autoriteteve turke, organizimi i konkursit ndryshon nga vlerat turke.

Gazetarët turq, nga ana tjetër, mendojnë se arsyeja kryesore është intoleranca e qeverisë ndaj komunitetit LGBT.

Disa vite më vonë, drejtori i televizionit kombëtar, Ibrahim Eren, deklaroi se shfaqjet e artistëve si Konchita Ëurst nuk mund të shfaqen në Turqi.

“Si transmetues publik, ne nuk jemi në gjendje të transmetojmë drejtpërdrejt në orën 21:00 kur fëmijët janë ende zgjuar një ngjarje gjatë së cilës një austriak me mjekër vesh një fustan,” tha Eren.

Arsyeja supozohej të ishte presioni i shteteve arabe, të cilat kundërshtuan pjesëmarrjen e një vendi mysliman në aktivitetin e organizuar në Izrael.

Kur Khan Bonomo performoi në konkurs në vitin 2012 me këngën “Love me Back”, askush nuk e imagjinonte se do të ishte performanca e fundit në historinë e Eurovizionit turk.

Artikulli paraprakBerisha dorëzohet para socialistëve, ish-kryeministri habit me veprimin e fundit
Artikulli tjetër“Më kanë vrarë fëmijën tim”/ Vëllezërit përballen në gjyq, Fatmiri “shpërthen” në lot