Një fotografi e dërguar nga NASA së fundmi përmes Curiosity nga ky planet ku shihet një ‘derë’ bëri bujë dhe u shndërrua menjëherë në një fenomen në internet. A është vërtet kjo një ‘derë’ e bërë nga alienët?

Njerëz të panumërt kanë komentuar këtë imazh, i cili papritur është bërë viral dhe quhet ‘ Porta e Alienëve ’.

Advertisements

Ekspertët prej dy ditësh po përpiqen të shpjegojnë të vërtetën që qëndron pas kësaj fotoje.

Para së gjithash, ” dera ” e parë në Mars nuk ishte ndërtuar për alienët.

Advertisements

Pra, çfarë po ndodh në të vërtetë?

Ekspertët janë shumë të sigurt se ky imazh është një tipar natyror i peizazhit marsian.

Advertisements

“Është një pamje shumë interesante. Por mua duket si erozion natyror”, tha Neil Hodgkins, një gjeolog britanik që studion gjeologjinë e Marsit, për Live Science.

Shumë foto me ngjyra janë krijuar nga fotografia origjinale bardh e zi, duke përfshirë një panoramë të bërë duke kombinuar disa foto të Curiosity, siç shihet në Gigapan.com, faqja e internetit e një kompanie fotografike panoramike.

Disa të dhëna e bëjnë të qartë se imazhi nuk është një derë e vërtetë:

‘Si fillim, dera është më pak se 1 metër e lartë. Kjo mund të tregojë se marsianët janë të vegjël,” tha me shaka gjeologu planetar Nicholas Mangold nga Universiteti i Nantes në Francë.

Një nga komentet e çmendura në internet thoshte se kjo derë ishte varri i Jezusit në hapësirë.

Interpretime të tjera kanë thënë se pas derës është një djep për ET (një film i famshëm fantastiko-shkencor i vitit 1982 dhe një akronim për personazhin me të njëjtin emër alien).

Por përgjigja e vërtetë, natyrisht, nuk është asnjë nga këto.

Sipas ekspertëve, ajo që duket si një derë është një hapje e cekët në një shkëmb.

Dhe të gjithë shkencëtarët pajtohen se kjo është diçka e shkaktuar nga forcat natyrore.

Hodgkins, nënkryetar i kompanisë britanike të gjeoshkencës Searcher, mendon se “dera” është për shkak të erozionit.

Në shkëmb dallohen shtresa shkëmbore të quajtura shtresa, të pjerrëta në të majtë dhe më të larta në të djathtë.

“Këto janë shtretër llumi me shtretër të theksuar më të fortë me rërë,” thotë Hodgkins duke i dhënë fund diskutimit.

Erërat marsiane kanë gërryer shtresat e shkëmbinjve dhe dheut atje që kur janë ekspozuar në sipërfaqe dhe pamjet zbulojnë gjurmë të saj edhe brenda “derës”.

Disa fraktura natyrale vertikale janë gjithashtu të dukshme në imazh.

Midis tyre, thyerjet dhe çarjet vertikale nga mënyra se si shkëmbinjtë ngrihen në Mars duket se kanë formuar një shpellë ose “portë” të vogël ku çarjet vertikale kryqëzohen me shtresat.

Mund të ketë gjithashtu një rënie të madhe shkëmbi duke formuar shpellën në formë porte.

Ajo që ngjall dyshime për derën është një shkëmb në sipërfaqe, pikërisht në të djathtë të “derës”, i cili duket se ka një skaj të lëmuar vertikal.

Për shkak se ky shkëmb ndoshta ka rënë relativisht kohët e fundit dhe nuk ka qenë i ekspozuar ndaj erërave marsiane për një kohë të gjatë, duket si “të gjitha shumë natyrale dhe kreshtat që mund të shihni në shumë vende të thata në mbarë botën”.

Spekulimet në internet kanë sugjeruar mundësinë që shpella e vogël në formë dere mund të ketë origjinën nga një tërmet.

Për shembull, dy nga tërmetet më të mëdhenj të Marsit të regjistruar ndonjëherë ndodhën në fund të vitit 2021.

“I gjithë mali është copëtuar rëndë, nuk ka nevojë për tërmete të mëdha marsiane. Në vend të kësaj, çarjet mund të jenë formuar përpara se shkëmbi të ekspozohej nga presioni i ujit , ose mund të jenë rezultat i stresit termik të shkaktuar nga ndryshimet sezonale të temperaturës në sipërfaqen e planetit.”

Artikulli paraprakSa paguhen këngëtarët shqiptarë? Artistja e njohur flet me shifra të ‘çmendura’
Artikulli tjetër‘Paskeni qenë të vdekur…’, Ronela tërbohet ndaj kritikëve: Opinionistë të kalbur