New Yersey, nëndetësja bërthamore më e madhe dhe më e fuqishme që ekziston është arma më e re që pasuron flotën e nëndetëseve amerikane. Emri i plotë është ” Virginia New Jersey ” (SSN 796), i testuar së fundmi në lumin James, Virxhinia, në divizionin Newport News Shipbuilding të kompanisë që e ndërtoi atë. Është “një përbindësh” i përmasave dhe teknologjisë që nuk është parë kurrë më parë: nëndetësja peshon 7800 tonë dhe u zhyt në ujë e zhvendosur me rimorkiatorë për testimin dhe certifikimin e ekuipazhit.

Nëndetësja gati për konfliktin e Putinit

Advertisements

“Arritja e këtij momenti historik në ndërtim është një ngjarje shumë shpërblyese për ekipin tonë të ndërtimit të anijeve,” tha Jason Ward, nënkryetar i ndërtimit të nëndetëseve të klasës Virginia në Newport News. “Ndërtuesit tanë të anijeve dhe furnitorët kanë bërë shumë vite punë. Tani po presim me padurim të zbatojmë programin tonë të testimit të ujit dhe të punojmë në provat detare, në mënyrë që të mund t’ia dorëzojmë Marinës. “Është e qartë se, në një kontekst lufte si ky aktual, nëndetësja do të jetë në gjendje të kthehet shumë e dobishme nëse konflikti i Putinit kërkon një dislokim të mëtejshëm të forcave në Detin e Zi.

Karakteristikat e Nju Xhersit

Advertisements

Nëpërmjet marrëveshjes së bashkëpunimit me General Dynamics Electric Boat, rreth 10,000 ndërtues anijesh dhe furnizues nga 50 shtete kanë marrë pjesë në ndërtimin e Nju Xhersit që nga fillimi i ndërtimit në 2016, tani afërsisht 92% i përfunduar. Nëndetëset e sulmit të shpejtë me energji bërthamore të klasës Virginia janë projektuar për misione të ndryshme si në det të hapur, por edhe në afërsi të brigjeve për të zëvendësuar nëndetëset e vjetra. Ata zotërojnë dhjetëra teknologji dhe inovacione të reja që rrisin fuqinë e zjarrit, manovrimin dhe fshehtësinë e tyre për të përmirësuar ndjeshëm aftësinë e tyre për t’u përballur me armikun. Gjithashtu mund të mbështesin zona të shumta misioni dhe mund të udhëtojnë me shpejtësi më të madhe se 25 nyje.

Një kërcënim për avionët

Siç shkruan IlMessaggero, kjo nëndetëse është 115 metra e gjatë dhe ka 280,000 kuaj fuqi në një reaktor të vetëm bërthamor. Vetëm mendoni, ajo është aktive për 33 vjet pa pasur nevojë për karburant. Si e sulmon kundërshtarin? Me 12 raketa Tomahawk me rreze të gjatë veprimi si dhe “katër tuba silurues UGM-84 Harpoon”. Në tërësi, ai është i aftë të mbajë 37 njësi municionesh që mund të arrijnë më shumë se dyfishin në ato të gjeneratës së pestë. Shtetet e Bashkuara po e përforcojnë këtë përbindësh deti me një pajisje të veçantë lazeri e aftë për të rrëzuar një aeroplan në katër sekonda. Konstruksioni do të ketë një fuqi të tillë për të goditur dronët, avionët por edhe anijet dhe t’i shkatërronte ato me një saktësi të jashtëzakonshme.

Furnizimi me armë në Ukrainë

Deri më tani SHBA ka dhënë kontributin më të madh për ushtrinë ukrainase. Rreth 2,5 miliardë dollarë ka miratuar Uashingtoni që nga fillimi i luftës. Kështu ushtria ukrainase me raketat antitank, Javelin ka shkatërruar një sërë tankesh rusë. Uashingtoni bëri të ditur dërgimin sa më shpejt të 18 pajisjeve të artilerisë së rëndë me 40.000 pjesë municioni, 300 automjete të blinduara, 11 helikopterë transportues MI-17 si edhe armë të tjera. Një pjesë e furnizimeve ushtarake ka mbërritur ndërkohë. Presidentin Biden ka premtuar ndihma të tjera. Gjermania do të dërgojë shtatë obusë në Ukrainë, tha Ministria e Mbrojtjes ditën e djeshme, duke shtuar kështu dërgesat e armëve të rënda për t’i ndihmuar Kievit kundër pushtimit rus. Obusët e llojit Panzerhaubitze 2000s janë nga stoku i ushtrisë dhe aktualisht Gjermania nuk i përdorë të njëjtit. Ky njoftim i Gjermanisë vjen pasi pesë obusë të modelit të njëjtë iu dërguan Ukrainës nga Holanda, tha ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, gjatë vizitës në Sllovaki. Ushtria gjermane ka rreth 100 obusë 2000s në stok, por vetëm 40 prej tyre janë të gatshëm për luftime. Ende nuk është dhënë ndonjë datë se kur do të dërgohen këto armë në Ukrainë. Ushtarët ukrainas pritet që javën e ardhshme të trajnohen në Gjermani për të përdorur obusët.