Gjermania ka dhënë alarmin se lufta në Ukrainë mund të përshkallëzohet në Ballkan. Për ta parandaluar këtë gjë, pritet që të përfshihet ushtria gjermane në këtë operacion. I gjithë rreziku vjen nga Vladimir Putin, i cili sipas qeverisë gjermane është duke sfiduar paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit Perëndimor, veçanërisht në Bosnjë-Hercegovinë. Pothuajse tridhjetë vjet pas luftës në Bosnjë-Hercegovinë, ndarjet etnike mbeten të rrënjosura dhe përpjekjet për shkëputje të Republika Srpska (RS) e dominuar nga serbët, e cila është e mbyllur në një bashkim të shqetësuar dhe të lirshëm me Federatën Boshnjako-Kroate, shihen si një sfidë për paqen dhe stabilitetin në rajon, sipas qeverisë gjermane. Ministrja, Anna Lirman ka thënë se Gjermania përshëndeti forcimin e misionit ushtarak në Bosnjë-Hercegovinë dhe se ata po shqyrtojnë përfshirjen e ushtrisë gjermane në këtë operacion. “Gjermania është e shqetësuar. Është një sulm ndaj unitetit, paqes dhe stabilitetit të Bosnjë-Hercegovinës, Ballkanit Perëndimor dhe Evropës”, ka thënë Lirman. Në dhjetor, përfaqësuesit e qeverisë së serbëve të Bosnjës në Republika Srpska njoftuan se do të shkëputeshin nga Bosnja brenda gjashtë muajve. “Dhe këto përpjekje të Republika Srpska për t’u shkëputur, unë, në çdo rast, i vëzhgoj me shqetësim të madh,” tha ministrja gjermane e Zhvillimit Svenja Schulze në një debat plenar në Bundestag. “Veçanërisht në situatën aktuale të krizës në Ukrainë, ekziston një kërcënim i reaksioneve zinxhir në Ballkanin Perëndimor dhe madje edhe më gjerë”, shtoi ajo. Ndikimi i Rusisë në rajon shihet si problem. Kremlini ka mbështetur për vite me radhë lëvizjen e pavarësisë së Republikës Srpska dhe ka krijuar lidhje të ngushta me Serbinë, shtetin më të madh në rajon. Mes luftës në Ukrainë, përfaqësuesit serbë të Bosnjës në qeveri janë besnikë ndaj Moskës. Javën e kaluar, anëtari serb i presidencës trepalëshe bllokoi sanksionet kundër Rusisë dhe madje njoftoi rritjen e bashkëpunimit në energji. Schulze paralajmëroi se Bosnja duhet të ndihmohet që të bëhet më rezistente ndaj ndikimit të jashtëm, veçanërisht në kundërshtimin e çdo përpjekjeje ruse për destabilizimin politik dhe ekonomik.

Nacionalizmi

Advertisements

Megjithatë, përfaqësuesit serbë nuk janë të vetëm që shkaktojnë probleme në Bosnjë-Hercegovinë, pasi përfaqësuesit kroatë dhe boshnjakë konsiderohen gjithashtu shumë nacionalistë. “Të tre palët kontrollohen nga nacionalistët, të cilët po ashtu po ballafaqohen nga institucionet evropiane duke vazhduar të negociojnë me mafian politike në vend që të bëjnë kërkesa të qarta,” tha për EURACTIV Josip Juratovic, një ligjvënës socialdemokrat gjerman me origjinë kroate. Për shembull, Dragan Çoviç, lideri i partisë më të madhe kroate të Bosnjës, HDZ, kërcënoi në një letër dërguar institucioneve të BE-së në mars se përpjekjet për të reduktuar statusin e kroatëve në atë “të pakicës kombëtare” mund të çojnë në kërkesën e tyre një “riorganizim territorial i vendit”.

Mbështetje nga jashtë

Advertisements

Forcat nacionaliste të Bosnjë-Hercegovinës marrin gjithashtu mbështetje aktive nga jashtë. Përveç Rusisë, e cila po përdor Republikën Srpska si një levë në strategjinë e saj të destabilizimit të Ballkanit Perëndimor, Serbia, një vend kandidat për në BE që nga viti 2012, është gjithashtu shumë me ndikim. Presidenti serb Aleksandër Vuçiç, i cili u rizgjodh vetëm më 3 prill, shihet si aleat i Dodik. Po kështu, Kroacia po mbështet kroatët etnikë në Bosnjë. Propozimi për reformën zgjedhore në favor të kroatëve të Bosnjës, për shembull, është diçka për të cilën Zagrebi bëri fushatë gjatë një samiti të liderëve të BE-së në mars. Megjithatë, shtytja e Kroacisë për reformën zgjedhore në Bosnjën fqinje, nxitet kryesisht nga arsye politike të brendshme, tha Juratovic, duke shpjeguar se qeveria HDZ në Kroaci varet nga tre vendet e rezervuara për diasporën në parlamentin kroat, të cilin HDZ e fiton tradicionalisht. “Përmes këtij veprimi, kryeministri kroat po përpiqet të sigurojë një shumicë për zgjedhjet e ardhshme,” shtoi ai.

Artikulli paraprakNxori Beatrix në nominim, Arbri tregon si u përball me të PAPRITURËN pasi doli nga shtëpia VIP!
Artikulli tjetër“Ai nuk është i çmendur”/ Vuçiç i përulur ndaj Putinit, zbulon detaje të bisedës me të