Udhëheqësit e Kongresit në SHBA arritën një marrëveshje dypartiake mëngjesin se sotëm për të siguruar 13.6 miliardë dollarë për të ndihmuar Ukrainën dhe aleatët evropianë, raporton Associated Press.

Advertisements

Presidenti Joe Biden fillimisht kërkoi 10 miliardë dollarë për ndihmë ushtarake, humanitare dhe ekonomike, por mbështetja nga të dyja palët ishte aq e fortë sa shifra u rrit në 12 miliardë dollarë të hënën dhe 13.6 miliardë dollarë dje.

“Ne do t’i mbështesim ata kundër tiranisë, shtypjes, akteve të dhunshme të nënshtrimit,” tha Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Advertisements

Drejtuesit e partive shpresojnë të marrin masën prej 2741 faqesh nga Dhoma e Përfaqësuesve sot dhe Senati deri në fund të javës, por koha e kësaj të fundit mbetet e paqartë.

Advertisements

Artikulli paraprakSa marrin Arbana dhe Bora për një reklamë në Instagram? Do habiteni nga përgjigja
Artikulli tjetërFansat që kërkojnë rikthimin e saj në TV, Arbana jep lajmin aspak të mirë