Kryeministri Edi Rama ka publikuar paketën e rezistëencës për qytetarët që të përballojnë rritjen e çmimeve.

Sipas Ramës do të derdhen 36 milion dollarë për të indeskuar pensionet. Ndërkohë ai ka shtuar se qeveria do të kompensojë me 30 mijë lekë të vjetra familjet në nevojë për të përballuar rritjen e çmimit.

Advertisements

“Për të kompensuar goditjen ndaj çmimit të shportës. Paketa e rezistencës sociale ka 7 pika. Së pari ne do derdhim 3.6 miliard lekë.

Apo 36 milion dollar për të indeksuar pensionet. Kjo masë do jetë që në pensione të radhës 673 mijë e 542 pensionistëve.

Advertisements

E dyta për 434 mijë përfituese qytetarë të këtij vendi do kompensojë me lekë në dorë rritjen e çmimit të shportës. 25 mijë lekë plus.

Qeveria do japë 30 mijë lekë të vjetra për tre muaj rresht si kompensim për pensionistë që marrin më pak se 150 mijë lekë, invaliditetit apo ata që jetojnë vetëm. Persona me aftësi të kufizuar, paraplegjik apo të verbër.

Advertisements

Dhe familjet në skemën e ndihmës ekonomike.

Artikulli paraprakA janë kthyer bashkë? Donaldi shfaqet me të njëjtat syze si Beatrix
Artikulli tjetërQeshni me lot! Biseda e shqiptarit me të dashurën angleze po bën namin e rrjetit (Video)