“Putini është i vendosur, ekziston rreziku i një Lufte të Tretë Botërore”. Donald Trump nuk e ka zyrtarizuar ende kandidaturën e tij, por u ka premtuar mbështetësve të tij, të mbledhur në Firence të Karolinës së Jugut, se republikanët do të rifitojnë Kongresin, Dhomën, Senatin dhe në vitin 2024, vit presidencial, “Shtëpinë e Bardhë të bukur”. Por ndërkohë për Ukrainën, ai ngjalli skenarë shqetësues: “Nuk më pëlqen të përhap frikë, por ky konflikt mund të na çojë në Luftën e Tretë Botërore”.

Manjati tha se SHBA duhet ta kuptojë presidentin rus Vladimir Putinse do të përballet me “pasoja të rënda” nëse nuk ndalon sulmin ndaj Ukrainës. “Unë – shtoi ai – jam i vetmi president në katër dekada që nuk i kam lejuar Shtetet e Bashkuara të hyjnë në një konflikt. Me mua Amerika respektohej , me Joe Biden nuk frikësohet dhe nuk respektohet”. Sipas Trump, “gjërat do të shkojnë nga e keqja në më keq”, sepse “ne nuk kemi njeri që mund të flasë me të.

Advertisements

Ti kishe dikë në mua që mund të fliste me ne: askush nuk ishte më i vështirë se unë me Rusinë”. “Kjo nuk duhet të kishte ndodhur kurrë”, vazhdon me turp ish-presidenti amerikan. Nëse Putini do të kishte respekt për presidentin tonë, nuk do të kishte ndodhur kurrë”.

Advertisements

Në fund, ish-presidenti foli për më pak se një orë, duke u dukur më pak i frymëzuar se mitingjet e mëparshme në Teksas dhe Arizona, dy ndalesat e tjera në këtë turne të vitit 2022.

Por ai dërgoi disa mesazhe të forta. Me atë referencë për “Shtëpinë e Bardhë të bukur” ishte pak sikur manjati të kishte kandiduar për postin, por ai ndoshta do ta bëjë këtë pas rezultatit të zgjedhjeve të nëntorit, kur do të dijë se mund të llogarisë në një Kongres në duart e Republikanët, të dhënë për të favorizuar të mëdhenj, si në Dhomën e Përfaqësuesve ashtu edhe në Senat, nga sondazhet e shumta, përfshirë ato të përgatitura nga progresistët.

Advertisements

Artikulli paraprakHoroskopi Javor 14-20 Mars 2022, njihuni me shenjat më me fat
Artikulli tjetërLufta në ditën e 19-të! Sot bisedimet Rusi-Ukrainë, ja çfarë dimë