Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden deklaroi të premten se ai pret që tregu i aksioneve ruse të “hidhte në erë” si pasojë e aksioneve gjymtuese që janë vendosur ndaj Rusisë pas pushtimit të Ukrainës.

Advertisements

“E dini sa është vlera e një rubla kundrejt një dollari? Ju nevojiten 200 rubla për të barabartë me 1 dollarë sot, 200. Tërësia e sanksioneve dhe kontrolleve tona ekonomike po dërrmojnë, ekonominë ruse”, u mburr Biden në një konferencë të Demokratëve në Filadelfia të premten.

Biden shtoi se bursa e Moskës po qëndron e mbyllur pasi nëse do të hapet ajo do të shpërbëhet.

Advertisements

“Bursa e Moskës është mbyllur për një arsye të thjeshtë. Pse është mbyllur? Sepse në momentin që do të hapet do të shpërbëhet. Më dëgjo? Do të shpërthejë. Agjencitë e vlerësimit të kredisë e kanë ulur statusin e qeverisë ruse në statusin e mbeturinave”, tha ai.

Advertisements

Artikulli paraprakDo vini duart në kokë! Rama kapet mat, shikoni sa kushto llampadari në zyrën e tij
Artikulli tjetër‘Po pres binjakë’! Beniada i jep lajmin e papritur mamasë, shikoni reagimin epik të saj