Mateo Bassetti, kreu i Sëmundjeve Infektive në Spitalin San Martino, në Xhenova, ka deklaruar se pand emia do të marrë fund në prill ose maj dhe se njerëzit nuk do të kenë nevojë të mbajnë më maskat.

Bassetti parashikoi gjithashtu se “deri në fund të pranverës, 95% e popullsisë së vendit do të jetë vaksinuar dhe më shumë se 50% e italianëve do të kenë kaluar vir usin”.

Advertisements

Numri i vik timave nga kor onavi rusi vazhdon të shënojë rritje në Itali.

Vendi ka regjistruar 313 viktima në 24 orë dhe 196.224 raste, shkruan the local Italy.

Advertisements

Për herë të parë pas disa ditësh, numri i të shtruarve në njësitë e kujdesit intensiv ka shënuar rënie.

Gjithsej, 17309 pacientë me kor onav irus janë të shtruar në spital.

Advertisements

Artikulli paraprakU kthye pas eleminimit, Einxhel e mërzitur: E kam humbur krenarinë time (Video)
Artikulli tjetërLajmi i fundit! Ndryshimi i masave, SAPO mor vendimi I BUJSHËM në vend